Polecamy

forum rowerowe

Forum rowerowe, dyskutujemy o sprzęcie rowerowym, wyprawach, odżywianiu

bikelodz.pl


Trasa nr 10 "Trasa XC"

Start: Istebna Amfiteatr
Meta: Istebna Amfiteatr
Długość: 9,5 km
Czas: 1 godz.
Trudność: 3 średnio trudna

Przebieg trasy:

Istebna Amfiteatr "Pod Skocznią" – Dzielec – stary tor saneczkowy – Amfiteatr "Pod Skocznią" – ścieżka przyrodnicza nad Olzą – Polanka - Prądowiec – Amfiteatr "Pod Skocznią"


Krótka charakterystyka:

Prawie dziesięciokilometrowa pętla trasy typu XC (cross country), której inauguracja miała miejsce 1 września 2007 roku w czasie Mistrzostw Polski MTB Lekarzy. Pętlę pokonuje się raz lub kilka razy w zależności od potrzeby i możliwości. Jest to świetna propozycja do krótkich, ale intensywnych treningów z dala od ruchu samochodów i zgiełku centrum wsi. Organizowane są na niej zawody typu xc lub mini-maraton, stanowi też świetną alternatywę do aktywnego wypoczynku na rowerze dla nie-wyczynowców. Prócz walorów sportowych jest też ciekawa przyrodniczo i krajobrazowo, gdyż prowadzi terenami ścieżki przyrodniczej wzdłuż rzeki Olzy i widokową polanę na stokach Młodej Góry.

W drogę

Trasa składa się z 2 pętli. Pierwsza z nich, tak zwana "rozjazdówka" prowadzi z terenu rekreacyjno-sportowego "Pod Skocznią" w górę drogą główną do przysiółka Dzielec. Za budynkiem ośrodka zdrowia i pogotowia ratunkowego skręcamy w prawo pod ostrym kątem w wąską asfaltową uliczkę. Po minięciu ostatniego budynku po lewej stronie wjeżdżamy w las i kierujemy się w pierwszą odnogę wyraźnie w prawo. Błotnista droga prowadzi w dół, aż do łąki nad rzeką Olza. Skręcamy w górę rzeki i jedziemy po leśnym chodniku osiągając ponownie miejsce startu. Po drodze pokonujemy dwa trudne technicznie miejsca: krótki sztywny podjazd i bardzo krótki "korzeniasty" zjazd, oba do pokonania, choć nie bez trudu.

Pętla właściwa prowadzi w lewo przez drewnianą kładkę na Olzie wzdłuż jej prawego brzegu przez młody świerkowy las. Po ok. 700 m od kładki przejeżdżamy przez płytki potok i kamienistą drogą skrajem łąki docieramy do drogi głównej. Skręcamy w nią w lewo, mijamy szeroki plac i za mostkiem na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo w stronę przysiółka Bystre. Asfaltem jedziemy do pierwszego zakrętu na ok. 3,3 km trasy - odbijamy tym razem w prawo pod górę w wyraźną drogę leśną, która idzie prawie równolegle do asfaltowej, którą przed chwilą opuściliśmy. Łączymy się z żółtym szlakiem na 3,9 km i skręcamy w prawo w stronę Młodej Góry. Dość szeroką, leśną droga dojeżdżamy na szeroką polanę, przez miejscowych nazywaną, nie wiedzieć dlaczego, Polanką ;-). Kawałeczek asfaltu pod górę i lekko w dół i skręcamy w lewo w drogę kamienistą. Tu łączą się ze sobą szlak żółty z zielonym, którym później pojedziemy w dół. Mijamy ładny domek po prawej na skraju polany i wjeżdżamy w gruby las. Po przekroczeniu 6 km droga zakręca w lewo pod górę, ale my odbijamy w prawo w wąski chodnik, który chwilę później łączy się z poprzeczną leśną drogą. Skręcamy w prawo i stromym zjazdem pomiędzy krzakami i po kamieniach docieramy do zakrętu drogi asfaltowej. Kierujemy się w górę drogi, mijamy kilka zabudowań i na zakręcie w prawo my jedziemy na wprost w boczną odnogę. Zjeżdżamy skrajem łąki za znakami zielonego szlaku turystycznego trudnym technicznie chodnikiem. Trasa prowadzi dalej cały czas w dół, kawałek drogą utwardzoną, potem kamienistą i szutrową przez las. Zielony szlak doprowadza nas do drogi asfaltowej, którą jechaliśmy wcześniej. Od tego miejsca jedziemy albo w prawo ponawiając pętlę, albo na wprost w stronę rzeki i kończymy jazdę na mecie w amfiteatrze, korzystając po drodze ze znanej nam już drewnianej kładki.


Warianty:

Dłuższy, trudniejszy. Po wjechaniu na zielony szlak na Polance jedziemy nim tak długo, aż na trasie pojawi się trudna technicznie ścieżka po korzeniach w rzadkim lesie świerkowym. Trasa przecina leśną drogę, w którą skręcamy (w prawo) i z tego miejsca rozpoczynamy bardzo trudny zjazd błotnistą rynną przez las. Zjazd kończymy zaraz po minięciu łąki z prawej, kiedy pojawi się skrzyżowanie dróg leśnych. Skręcamy w prawo i między budynkami docieramy ponownie do zielonego szlaku, którym zjeżdżamy do mety.

Preferowany sprzęt:

rower górski, amortyzowany

Zalecane opony:

szerokie, z grubym lub średnim bieżnikiem mocno "wgryzającym się"

Dostęp do wody pitnej:
łatwy, liczne źródełka czystej wody w lesie

Odcinki " z buta":
brak

Najbliższe sklepy i serwisy rowerowe:
Istebna centrum

Uwaga na:
samochody przy przekraczaniu dróg publicznych ,zrywkę drewna,zawijającą się na przerzutce trawę,zawijającą się na przerzutce trawę