Polecamy


Trasa nr 3 "Wokół Złotego Gronia"

Start: Istebna Centrum, parking przy budynku Urzędu Gminy
Meta: Istebna Centrum, parking przy budynku Urzędu Gminy
Długość: 8,7 km
Czas: 1 godz.
Trudność: 3 średnio trudna

Przebieg trasy:

Istebna centrum – Dzielec – Wyciąg narciarski "Marek" – Dolina Olzy – grzbiet Złotego Gronia –Wojtosze – Istebna centrum

Krótka charakterystyka:

Ciekawa trasa prowadząca wokół Złotego Gronia, charakterystycznej góry z masztem na szczycie, znajdującej się w centrum Istebnej. Wycieczka krótka, ale wymagająca dobrej kondycji z powodu licznych stromych podjazdów po ścieżkach i drogach polnych o nawierzchni trawiastej. Może stanowić świetną propozycję treningu, a przy tym jest bardzo atrakcyjna krajobrazowo. Dostęp do szczytu Złotego Gronia jest mocno utrudniony, ale kiedy łąki są wykoszone lub wiosną, kiedy jeszcze trawy nie porosły, można łatwo go zdobyć jadąc "miedzami", skrajem łąk. Grzbiet składa się charakterystycznych dwóch wzniesień, pomiędzy którymi jest szerokie, płaskie siodło porośnięte trawą. Trasa trawersuje jego północne stoki, na których znajdują się aż 3 wyciągi orczykowe. Zimą panują tu jedne z najlepszych w Beskidach warunków narciarskich z powodu stosunkowo niższych temperatur i większych opadów.

W drogę

Startujemy spod budynku Urzędu Gminy w centrum Istebnej. Na skrzyżowaniu dróg głównych skręcamy w prawo w stronę Wisły i zjeżdżamy w dół by po chwili natrafić na krótki, ale stromy podjazd. Dokładnie na jego szczycie po lewej widzimy okazały budynek szkoły podstawowej na Dzielcu, na wysokości której skręcamy w prawo w boczną uliczkę, która wije się pomiędzy zabudowaniami. Na jej końcu pojawiają się płyty betonowe, a my wjeżdżamy po nich w las. Prawie do końca wycieczki jedziemy już w terenie. Przejazd po leśnej drodze, dość wąskiej pod koniec, doprowadza nas do małej kładki drewnianej przed skrajem łąki. Tu nie ma już drogi, ale my zjeżdżamy kilka metrów w lewo w dół i brzegiem łąki docieramy do poprzecznej drogi polnej. W dole widać dolną stację wyciągu narciarskiego i bazę turystyczną z wielkim grillem. Zjeżdżamy w jego stronę, a potem skręcamy w prawo i wzdłuż rzeki Olzy (jej prawą stroną) bardzo wąskim singletrackiem wśród traw dojeżdżamy do drogi szutrowej. Po lewej mamy mostek, a po prawej rozwidlenie dróg. Jedziemy w lewą odnogę stromo pod górę po płytach betonowych. Przejeżdżamy obok gospodarstwa na wprost polną drogą. Po skręcie w lewo następuje króciutki, ale bardzo stromy podjazd w stronę zagajnika. Przed nim skręcamy w lewo w dół i przejeżdżamy obok kolejnego domu. Po dojechaniu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo i przecinamy stok kolejnego wyciągu narciarskiego. Droga zakręca w prawo i zamienia się w trawiastą. Po chwili zanika i pozostaje nam tylko wąski chodnik, a raczej "miedza", która ciągnie się zawijasami na skos na lewo, w stronę wschodnich stoków Złotego Gronia. Trawers góry kończymy na polnej drodze w miejscu, w którym zaczyna ona opadać w dół, w stronę zabudowań i drogi głównej w Istebnej. Odbijamy w lewo na polną drogę i obok ładnych drewnianych domków dojeżdżamy do drogi asfaltowej przez "Wywóz", łączącej Istebną Wojtosze z Zaolziem.

Jedziemy w lewo w stronę rzeki Olzy. Po przekroczeniu pierwszego mostka betonowego (rzeki Olzy nie przekraczamy) skręcamy w prawo w polną drogę. Doprowadza nas ona do zabudowań i drogi dojazdowej z płyt betonowych. I tu uwaga: za pierwszym ostrym zakrętem w lewo na 6 km trasy następuje zjazd z drogi w prawo na ledwo widoczną ścieżkę wśród pól. Zjazd ścieżką po trawie kończy się przy potoku, nad którym przerzucono leciwą, drewnianą kładkę. Na wprost widoczne są zabudowania i Kościoł Ewangelicki w Istebnej i to jest nasz azymut. Trawiasty podjazd środkiem doliny kończymy po przejechaniu ostatniego odcinka asfaltowego pod górę, który łączy się z drogą główną Istebna – Koniaków. Do centrum Istebnej pozostał nam tylko 2 km zjazd po szosie.


Warianty:

  1. Dłuższy: na 6,8 km trasy skręcamy w lewo w stronę Koniakowa i na kolejnym skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo w stronę Jaworzynki i Jasnowic. Mijamy grzbiet Beskidu i na Krzyżowej skręcamy w prawo do Istebnej. Pokonujemy długi i stromy podjazd asfaltowy z Glinianego do Centrum.

  2. Krótszy: na 4,2 km nie zjeżdżamy drogą przez "Wywóz" do doliny Olzy, ale w drugą stronę do drogi głównej w Istebnej, z którą łączymy się w okolicach regionalnej kurnej Chaty Kawuloka na Wojtoszach. Stąd do centrum wsi mamy ok. 1,5 km.

Warianty:

  1. Dłuższy: na 6,8 km trasy skręcamy w lewo w stronę Koniakowa i na kolejnym skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo w stronę Jaworzynki i Jasnowic. Mijamy grzbiet Beskidu i na Krzyżowej skręcamy w prawo do Istebnej. Pokonujemy długi i stromy podjazd asfaltowy z Glinianego do Centrum.

  2. Krótszy: na 4,2 km nie zjeżdżamy drogą przez "Wywóz" do doliny Olzy, ale w drugą stronę do drogi głównej w Istebnej, z którą łączymy się w okolicach regionalnej kurnej Chaty Kawuloka na Wojtoszach. Stąd do centrum wsi mamy ok. 1,5 km.

Preferowany sprzęt:

rower górski z "miękkimi" przełożeniami

Zalecane opony:

szerokie, z grubym lub średnim bieżnikiem mocno "wgryzającym się" w glinę i śliska trawę

Dostęp do wody pitnej:
łatwy, kilka sklepów na trasie w Istebnej

Odcinki " z buta":
brak

Najbliższe sklepy i serwisy rowerowe:
Istebna centrum

Uwaga na:
- łąkach i polach, aby nie zboczyć z trasy