Polecamy

https://superpogoda.pl

Prognoza pogody długoterminowa. Sprawdź już teraz.


Trasa nr 6 "Dolinami Wisełek"

Start: Polana
Meta: Polana
Długość: 26 km
Czas: 1,5 2 godz.
Trudność: 3 - średnio trudna

Przebieg trasy:

Istebna Stecówka – Czarna Wisełka – Wisła Czarne – Biała Wisełka – Przysłop pod Baranią Górą – Czarna Wisełka - Stecówka

Krótka charakterystyka:

Propozycja trasy dla tych, którzy lubią jeździć po górach, ale nie koniecznie w błocie. Trasa łatwa technicznie, szybka i widokowa. Prowadzi dolinami Białej i Czarnej Wisełki, górskimi potokami będącymi źródliskiem rzeki Wisły oraz ciekawą leśną drogą trawersującą masyw Magurki Wiślańskiej i Baraniej Góry od strony zachodniej. Z drogi tej rozpościerają się piękne widoki na zachodnią część Beskidu Śląskiego. Nawierzchnia asfaltowa i kamienista, utwardzone drogi leśne, znikoma ilość błota, szybkie zjazdy.

W drogę

Startujemy ze Stecówki, urokliwej polany położonej na trasie czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego pomiędzy przeł. Kubalonka, a Przysłopem pod Baranią Górą. Na Stecówce znajdują się 2 obiekty świadczące usługi turystyczne z rabatem dla rowerzystów - posiadaczy Rowerowej Karty Rabatowej: Agroturystyka "U Kukuczków" oraz Schronisko "Stecówka". Warto z ich usług skorzystać, bo są tanie i serwują bardzo dobrą, regionalną gastronomię. Jeśli dotarliśmy w miejsce startu samochodem możemy parkować przy tych obiektach lub też skorzystać z parkingu przy zabytkowym kościele z drewna jodłowego, który obowiązkowo zwiedzamy.

Początkowa część trasy to bardzo dobrej jakości asfalt, którym zjeżdżamy do doliny Czarnej Wisełki. Szybki zjazd rozpoczynamy w miejscu, w którym w lewo odchodzi nowa droga asfaltowa, tuż przed krótkim podjazdem i skrętem w lewo do lasu czerwonego szlaku turystycznego. Przekraczamy most nad potokiem i skręcamy w lewo, w dół Czarnej Wisełki. Po ok. 4 km od startu docieramy do głównej drogi prowadzącej z Wisły do Czarnego, a wybudowanej w wyniku budowy zbiornika retencyjnego wody pitnej, który będziemy za chwilę objeżdżali. W tym miejscu Czarna Wisełka wpada do jeziora i łączy swoje wody z Białą Wisełką, które wypływając spod podnóża zapory tworzą Wisełkę, a następnie po połączeniu z potokiem Malinka dają początek najdłuższej rzeki w Polsce, Wiśle. Skręcamy w prawo (nie na most nad potokiem) i łagodnie podjeżdżamy drogą asfaltową. Po krótkim zjeździe przekraczamy most nad Białą Wisełką i kontynuujemy podjazd wzdłuż potoku. Po drodze mijamy ostatni sklep spożywczy na trasie, chwilę potem budynek OSP i dolina Wisełki zawęża się. Na ok. 9 km kończy się asfalt, a zaczyna się terenowy odcinek trasy. W pewnym momencie w prawo z dna doliny odbija niebieski szlak turystyczny, a my podążamy nadal prosto trzymając się potoku. Chwilę później docieramy do ostatniego zamieszkiwanego zabudowania w dolinie po lewej stronie, na wysokości którego odbijamy w lewo, pod górę, opuszczając tym samym dno doliny. Dość stromo przez około km leśna droga wznosi się, aż do ostrego zakrętu w prawo, za którym dojeżdżamy do dużego skrzyżowania leśnych dróg. W lewo pod górę odchodzi szeroka szutrowa droga, którą możemy dojechać na Cienków Wyśni i dalej na Zielony Kopiec, Malinowską Skałę i Skrzyczne. To odcinek trasy nr Beskidy MTB Trophy. Naszą wycieczkę kontynuujemy jadąc dalej prosto, niejako pod prąd trasy znanej z Beskidy MTB Trophy. Nasz cel to Przysłop pod Baranią Górą. Droga faluje, sporo na niej zakrętów, ale jest bardzo fajna do szybkiej jazdy. Trzymamy się cały czas szerokiego trawersu uważając, aby nie pomylić się i nie skręcić w którąś prawą odnogę prowadzącą zapewne z powrotem do dna doliny Białej Wisełki. Mijamy kilka wiatrołomów, dużo ładnych widoków i przecinamy niebieski szlak turystyczny, a na 18 km osiągamy najwyższy punkt na trasie. Zjazdy mogą być naprawdę szybkie i ekscytujące, ale uwaga na luźną kamienista nawierzchnię i poprzeczne belki odwadniające, zwłaszcza, kiedy mokro. Po dotarciu do zakrętu drogi tuż pod Przysłopem wjeżdżamy w nią i nadal zjeżdżając w dół docieramy do ostrego zakrętu w prawo na dnie doliny Czarnej Wisełki, tej samej, którą rozpoczynaliśmy wycieczkę. Szybki asfaltowy zjazd kończymy przy moście pod Stecówką. Ostatnie kilkaset metrów to podjazd na Stecówkę.

Warianty:

  1. Wspak: możliwa i równie ciekawa jest jazda w odwrotnym kierunku, niż opisany.

  2. Trasę można "uterenowić" w kilku ciekawych miejscach. Polecamy pojeździć w okolicach Zielonego Kopca i dalej w stronę Malinowskiej Skały i Skrzycznego lub na odcinku Przysłop – Karolówka – Pietraszonka.

  3. Dłuższy: po starcie ze Stecówki możemy nie zjeżdżać od razu do Czarnej Wisełki tylko w odwrotną stronę asfaltową drogą na Kubalonkę i tzw. drogą prezydencką zjechać do Czarnego koło zabytkowego "Zameczku" Prezydenta RP i dalej jak w opisie.


Preferowany sprzęt:

rower górski, możliwy również trekkingowy z 3-rzędowa korbą

Zalecane opony:

każde odporne na przebicie, przy suchej pogodzie semislicki

Dostęp do wody pitnej:
łatwy, liczne źródła i potoki w wyższych partiach gór

Odcinki " z buta":
brak

Najbliższe sklepy i serwisy rowerowe:
Istebna Centrum, Wisła Nowa Osada (przy skrzyżowaniu dróg W.Czarne Szczyrk)

Uwaga na:
- wzmożony ruch turystów pieszych w dolinach Czarnej i Białej Wisełek,zrywkę drewna ,luźną kamienistą nawierzchnię na zjazdach serpentynami pod Baranią Górą