Polecamy


Trasa nr 7 "Uphil Tyniok"

Start: Istebna Zaolzie
Meta: Istebna Zaolzie
Długość: 4,5 km
Czas: 20-40 min.
Trudność: 3 średnio trudna

Przebieg trasy:

Istebna Zaolzie – Koniaków Pasieki – Cisowe - Tyniok

Krótka charakterystyka:

Trasa nawiązuje do otwartych zawodów w jeździe na czas pod górę "UpHill MTB Tyniok" o Puchar Wójta Gminy Istebna, które odbyły się w czerwcu 2007 r. w ramach wyścigu Beskidy MTB Trophy.

Z Istebnej-Zaolzia zdobywamy górę Tyniok (892 m n.p.m.) - z punktu widzenia MTB bardzo ciekawą górę, niedostępną i trochę tajemniczą. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie bardziej znanej Ochodzitej (895 m n.p.m.), ale rzadko jest odwiedzana - prawie tak samo wysoka, a jednak chyba trudniejsza do pokonania. Wjechać na Tyniok nie jest łatwo, jednakże pokonać ją da się na kilka sposobów. Wybraliśmy ten najciekawszy, prowadzący "zakosami" przez Cisowe.

W drogę

Trasa w przeważającej większości terenowa, wiedzie praktycznie cały czas pod górę. W początkowym odcinku po wyjeździe ze stadionu na Zaolziu przez ok. jeden kilometr prowadzi drogą asfaltową w górę biegu rzeki Olza, a następnie potoku Rastoka. Na wysokości przystanku PKS na "Pasiekach" skręcamy w lewo na podjazd płytami betonowymi i dalej asfaltem. Droga wznosi się i faluje, aż do miejsca na 1,9 km, gdzie rozpoczyna się już typowo terenowy odcinek. Za drewnianym garażem skręcamy pod ostrym kątem w prawo na drogę polną. Osiągamy grzbiet, chwilę zjeżdżamy po trawie, przekraczamy potok i dojeżdżamy do skraju lasu i polany. Po lewej rośnie okazały buk, przed którym skręcamy w lewo na polna ścieżkę. Wije się raz łagodnie, miejscami stromo pod górę przeważnie po trawie. Lekko zakręca w lewo przed podmokły teren i chwilę potem dojeżdża do wyraźnej drogi leśnej. Skręcamy ostro pod górę w prawo i trzymamy się tej drogi aż do dużej polany. Przecinamy ją na wprost, droga łagodnieje i lekko odbija w prawo, a my wjeżdżamy ponownie w las. Jedziemy w lewo cały czas pod górę trzymając się głównego grzbietu trasą wspomnianego uphill-u. Momentami robi się dość stromo i przednio koło myszkuje, ale trasa w całości jest do wyjechania. Na samym szczycie Tynioka (892 m), tuż obok urokliwej drewnianej "koliby" znajduje się koniec trasy. Przy dobrej pogodzie możemy podziwiać imponująca panoramę na Beskidy i na dalszym planie Małą Fatrę i Tarty Słowackie. Zjechać w dół możemy tą samą trasą, co polecamy, lub też pojechać grzbietem Tynioka kawałek dalej i dołączyć do "śladu" Garego Fishera. Jak Gary, legenda MTB, proponujemy zdobyć widoczną jak na dłoni Ochodzitą lub skorzystać z asfaltowych dróg od przeł. Koniakowskiej do doliny Rastoki i drogą wzdłuż potoku zjechać do Istebnej Zaolzia.

Warianty:

  1. Dłuższy, trudniejszy: do podjazdu na Tyniok możemy "doliczyć" jeszcze podjazd na Ochodzitą jadąc z Tynioka trasą Garego Fishera przez przeł. Koniakowską obok Koczego Zamku i karczmy "Ochodzita"

  2. Dłuższy, łagodniejszy: Tyniok możemy zdobyć przez Długą Czerchlę – trasa wtedy jest dłuższa, ale podjazd w początkowym odcinku łagodniejszy.


Preferowany sprzęt:

rower górski z nisko ustawioną kierownicą

Zalecane opony:

szerokie, z grubym lub średnim bieżnikiem, kiedy jest bardzo sucho możliwe semislicki


Dostęp do wody pitnej:
utrudniony, brak źródeł czystej wody na trasie

Odcinki " z buta":
brak

Najbliższe sklepy i serwisy rowerowe:
Istebna centrum

Uwaga na:
zakrętach przy zjeździe z Tynioka, bydło i inne domowe zwierzęta ;-)