Polecamy


Trasa nr 9 "Česká etapa: przez Kiczory na Girovą"

Start: Istebna Tartak
Meta: Istebna Tartak
Długość: 44,5 km
Czas: 3-4 godz.
Trudność: 4 - trudna

Przebieg trasy:

Istebna Tartak - Kiczory - Stożek - Gruniček - Bahenec - Pisek - Girova - Jaworzynka Łupienie - Jaworzynka centrum – Krzyżowa - Jasnowice Las - Szymcze - Istebna Tartak

przed szczytem kiczor

Krótka charakterystyka:

Czesko-polska propozycja wycieczki nawiązująca do pierwszej części 2. etapu wyścigu Beskidy MTB Trophy. Z oddzielających polską i czeska stronę "Zaolzia" grzbietów Kiczor i Stożka przekraczamy granicę państwa i zjeżdżamy jednym z najciekawszych odcinków w dół w tym rejonie Beskidów. Przez Gruniček i Bahenec (Bagieniec) prowadzi niezwykle malownicza i widokowa trasa rowerowa w stronę miejscowości Pisek i Bukovec w Czechach. Masyw Girovej słynie znów z organizowanych co roku zawodów "Girman", których zwycięzcą staje się osoba, która pokona 500 metrowy odcinek od schroniska na szczyt w 100% w siodle, a dotknięcie stopą ziemi oznacza koniec jazdy. Warto spróbować swoich sił i technicznych umiejętności, ale koniecznie z dobrą oponą napędową. W schronisku pod Girową, podobnie chyba jak w całym czeskim Zaolziu, leją pełnoletnim wyśmienitego "Radegasta"!

W drogę

Pierwszy etap wycieczki to wspinaczka na Kiczory i Stożek, którą rozpoczynamy w Istebnej Tartaku, spod Marketu "REMA". Jedziemy drogą asfaltową obok budynku gimnazjum i stacji paliwowej "Bliska" przez Wilcze do przysiółka Polanka (lub inaczej Młoda Góra). Z drogi asfaltowej po bardzo stromym podjeździe na 3,5 km wchodzimy w teren po dojechaniu do połączenia szlaków zielonego i żółtego. Skręcamy w prawo i przez łąkę, a potem las podjeżdżamy na szczyt Kiczory (990 m). Podjazd jest ciekawy, w końcówce trzeba tylko na chwilę zejść z roweru, ale jazda po korzeniach i kamieniach daje dużą satysfakcję. Z Kiczor jedziemy dalej w stronę widocznego między drzewami Stożka (978 m). Mijamy po drodze wspaniały punkt widokowy przy samotnych skałkach z piaskowca, schronisko osiągamy po 8 km i rozpoczynamy zjazd kamienistą drogą w stronę Łabajowa. Na pierwszym ostrym zakręcie w prawo my jedziemy na wprost i skręcamy ostro w lewo na bardzo wąska ścieżkę już po czeskiej stronie granicy. Wpierw prowadzi ona krótkim odcinkiem w górę, a potem rozpoczyna się bardzo ciekawy zjazd lasem bukowo-świerkowym. Po emocjonującym zjeździe dojeżdżamy do punktu odpoczynkowego na ścieżce rowerowej, gdzie ostro skręcamy w lewo na drogę szutrową. To czeska trasa rowerowa "Trojmezi Radegast Cyklotrack 6086", którą pojedziemy aż na Studenicny, przez Bahenec, Pisek, Planava. Ze Studenicnego kierujemy sie czerwonym szlakiem turystycznym drogą szutrową aż na Girovą, gdzie osiągamy nasz drugi cel wycieczki. Gdy jesteśmy przy schronisku to koniecznie wypróbuj swoich sił na podjeździe na sam szczyt (ok. 500 m).  Z Girovej jedziemy dalej czerwonym szlakiem przez Komorowski Groń aż do punktu odpoczynkowego na Dilku. Tam przebiega trasa Garego Fiszera. Jedziemy nią chwilę pod prąd w prawo w kierunku małej gminy Hyrczawa. Gdy dojedziemy do przejścia granicznego w Łupieniach kierujemy się euroregionalną niebieską ścieżką rowerową  przez Wawrzaczów Groń na główną drogę, którą jedziemy przez centrum Jaworzynki aż na Krzyżowe gdzie skręcamy w lewo w stronę Jasnowic. Jedziemy drogą w stronę przejścia granicznego w Jasnowicach tylko około kilometra, po czym skręcamy w prawo do góry na przysiółek Las. Po ostrym zjeździe dojeżdżamy do małego skrzyżowania dróg w kształcie litery T, gdzie skręcamy w lewo. Chwilę potem dojedziemy do euroregionalnej ścieżki rowerowej koloru zielonego, kierujemy się nią w prawo i po około 300 m dojeżdżamy do potoku Gliniany. Skręcamy w lewo, przekraczamy potok i drogą asfaltową mijamy most na rzece Olzie. Na wprost, miedzy zabudowaniami, zaczyna się krótki, ale bardzo stromy podjazd droga polną, który kończymy na drodze asfaltowej łączącej Tartak z Bukowcem. Skręcamy w prawo i po kilku kilometrach w miarę płaskiej drogi dojeżdżamy do mety wycieczki.


Warianty:

  1. Krótszy, łatwiejszy: z Dilku nie jedziemy do Jaworzynki, tylko trasą rowerową 56  zjeżdżamy do Bukowca i do Istebnej wracamy drogą wzdłuż rzeki Olzy , z wykorzystaniem ścieżki rowerowej "Do źródeł Olzy".

  2. Nieco łatwiejszy: na Stożek nie jedziemy przez Kiczory (trudności
    techniczne), tylko przez Tokarzonkę i przeł. Łączecko, skąd niebieskim
    szlakiem turystycznym trawersujemy masyw Kiczor aż po Stożek, dalej jak w opisie.

  3. Krótszy: po zjeździe z Bagieńca rezygnujemy z Girovej i przez Bukowiec wracamy do Istebnej drogą wzdłuż rzeki z wykorzystaniem ścieżki rowerowej "Do źródeł Olzy".

Preferowany sprzęt:

rower górski, amortyzowany

Zalecane opony:

z grubym lub średnim bieżnikiem, przy suchej pogodzie możliwe semislicki

Dostęp do wody pitnej:
łatwy, liczne źródła i sklepy na trasie

Odcinki " z buta":
przed szczytem Kiczor (ok. 300 m)

Najbliższe sklepy i serwisy rowerowe:
Istebna centrum, Pisek, Jablonkov (Czechy)

Uwaga na:
wzmożony ruch turystów pieszych w okolicach Stożka,zrywkę drewna,szybkim zjeździe ze Stożka,szybkim asfaltowym zjeździe z Bahenca do Pisku